Heat încheie seria împotriva lui Hawks pentru a avansa în semifinalele de Est

Jucând la FTX Arena, Miami Heat a încheiat seria playoff-ului împotriva lui Atlanta Hawks câștigând Game 5, marți (26), 97-94 și calificându-se în semifinalele Conferinței de Est. Chiar și fără Jimmy Butler, care a fost exclus din meci din cauza unei inflamații la genunchi, gazdele au mai dat o lecție de apărare și au avut o noapte grozavă de la Victor Oladipo și Bam Adebayo. The Heat îl așteaptă pe câștigătorul Philadelphia 76ers și Toronto Raptors.

Peste 19.000 de oameni au văzut că echipa lui Eric Spoelstra impune o notă puternică pe tot parcursul meciului, în principal asupra lui Trae Young. Astfel, starul Hawks a mai avut o performanță slabă în serie și a înscris doar 11 puncte, cu o utilizare foarte scăzută la șuturile de teren (2-12). Pe de altă parte, Oladipo, care a câștigat mai multe minute în lipsa lui Butler, a știut să conducă echipa și a marcat 23 de puncte, în timp ce Adebayo s-a descurcat foarte bine de ambele părți ale terenului. Drept urmare, centrul a încheiat jocul cu un dublu-dublu de 20 de puncte și 11 recuperări.

Young nu a putut crea piese pentru echipă sau pentru el însuși. Așadar, pentru a încerca să mențină Atlanta în viață în luptă, De’Andre Hunter și-a asumat responsabilitatea și și-a revendicat recordul de punctaj în carieră, cu 35 înscrise în această seară. Dintre aceștia, 18 au fost doar în ultimul sfert, ceea ce a menținut speranțele lui Hawks vii până la final. În plus, extrema a egalat un record de 11 recuperări. Cu toate acestea, eforturile sale individuale nu au fost suficiente.

În acest fel, Miami Heat și-a sigilat calificarea pentru următoarea fază din postseason și așteaptă câștigătorul confruntării dintre Sixers și Raptors, care va juca al șaselea joc din seria condusă de Philadelphia, miercuri (27).

Ja Morant strălucește la final și Grizzlies îi învinge pe Timberwolves

Cu un final electrizant, Memphis Grizzlies a profitat de serie învingându-i pe Minnesota Timberwolves cu 111-109 cu o performanță strălucitoare a lui Ja Morant în ultimele minute și cu dreptul la mingea decisivă a vedetei. Jucând acasă, Grizzlies au fost cu zece puncte în urmă pe tabela de marcaj, până când jucătorul care a evoluat cel mai mult în NBA a răsturnat singur jocul și a transformat chiar un layup care a dat numere finale duelului. Morant a marcat 11 puncte în ultimele două minute ale meciului. Asta pentru că apărătorul a profitat că Patrick Beverley a părăsit terenul pentru depășirea limitei de faulturi. La urma urmei, tricoul 12 nu transformase decât un șut din teren în timp ce era marcat de veteran, dar, după plecarea sa, folosirea a evoluat, mai ales la aruncările libere.

Morant a cochetat și cu o triplă-dublă, el a încheiat noaptea cu 30 de puncte, 13 recuperări și nouă pase decisive și i s-a alăturat Desmond Bane, care a marcat 28 de puncte. Pe de altă parte, marele punct culminant al lui Timberwolves a fost Karl-Anthony Towns, cu 28 de puncte și 12 recuperări, pe lângă Anthony Edwards, cu 22 de puncte. Astfel, Memphis face 3 la 2 peste rival. Acum, echipele joacă vineri (29) cel de-al șaselea joc din seria de playoff, la Target Center. O victorie îi califică pe Grizzlies pentru semifinalele Conferinței de Vest.

Suns își revine și îi învinge pe Palicans din Arizona

Încă fără Devin Booker, Phoenix Suns au reușit să-și revină după înfrângerea din Game 4 și i-au învins pe New Orleans Pelicans cu 112-97, în ultimul joc din runda de marți. Chris Paul a avut o performanță grozavă cu 22 de puncte și 11 pase decisive, dar punctul culminant al meciului a fost Mikal Bridges. Asta pentru că lateralul a înscris 31 de puncte cu folosință bună la șuturile de teren, pe lângă patru blocaje în 46 de minute pe teren. Pentru Pelicans, Brandon Ingram a fost din nou marcator, cu 22 de puncte, în timp ce CJ McCollum a avut 21 de puncte.

În acest fel, Pelicanii au încercat să mențină același ritm de marcare al ultimului meci, dar cu un prim sfert puternic de la Suns, echipa Arizona a deschis un avantaj bun care a fost reușit pe tot parcursul meciului. Al șaptelea joc din seria playoff va avea loc joia viitoare (28), Phoenix putând închide confruntarea.

(1) Atlanta Hawks 94 x 97 Miami Heat (4)

evidențiază

Atlanta

De’Andre Hunter: 35 de puncte, 11 recuperări, trei furări și 10-11 aruncări libere
Kevin Huerter: 12 puncte și trei pase decisive
Danilo Gallinari: 12 puncte
Trae Young: 11 puncte, opt recuperări, șase pase decisive, 2-12 din teren

Miami

Victor Oladipo: 23 de puncte, trei pase decisive, trei furturi și 3-6 din perimetru
Bam Adebayo: 20 de puncte, 11 recuperări și patru pase decisive
Tyler Herro: 16 puncte și patru pase decisive
Max Strus: 15 puncte, cinci recuperări, 3-8 din perimetru
Caleb Martin: zece puncte și patru recuperări

(2) Minnesota Timberwolves 109 x 111 Memphis Grizzlies (3)

evidențiază

Minnesota

Karl-Anthony Towns: 28 de puncte, 12 recuperări, trei furări și 5-7 din perimetru și 9-9 la aruncări libere
Anthony Edwards: 22 de puncte, fiind 3-9 din perimetru
D’Angelo Russell: 12 puncte și opt pase decisive
Prințul Taurean: zece puncte, trei recuperări și trei pase decisive

Memphis

Ja Morant: 30 de puncte, 13 recuperări, nouă pase decisive, trei furări și 11-17 aruncări libere
Desmond Bane: 25 de puncte, patru recuperări, trei blocări, 3-8 din perimetru
Brandon Clarke: 21 de puncte, 15 recuperări și trei pase decisive
Jaren Jackson Jr.: 12 puncte și cinci recuperări

(2) New Orleans Pelicans 97 x 112 Phoenix Suns (3)

Phoenix

Mikal Bridges: 31 de puncte, cinci recuperări, patru blocuri și 12-17 din teren, 4-4 din perimetru
Chris Paul: 22 de puncte, șase recuperări, 11 pase decisive și trei furturi
Deandre Ayton: 19 puncte, nouă recuperări și trei pase decisive
Cameron Payne: 12 puncte și trei recuperări