Celtics completează peste Nets cu o altă victorie la New York | nba

Boston Celtics nu i-au luat în seamă pe Kevin Durant, Kyrie Irving și compania și i-au măturat pe Brooklyn Nets în patru meciuri din prima rundă a playoff-urilor NBA din 2022. Luni seara, echipa a trecut cu 116 la 112 în Game 4, fără a permite adversarului să ajungă în frunte măcar o dată. Jayson Tatum a fost numele jocului, cu 29 de puncte, în ciuda faptului că a fost eliminat în ultima perioadă a ultimei perioade și a dat speranță Nets.

Brooklyn chiar a redus diferența, care era de 15 la sfârșitul celui de-al treilea sfert, până la un punct. Dar a fost în zadar. Squirii fideli Jaylen Brown, cu 22 de puncte și 8 recuperări, și Marcus Smart, cu 20 de puncte și 11 pase decisive, și-au jucat cu brio rolurile. Echipa impune o cădere timpurie Nets, având în vedere favoritismul de la începutul sezonului. Instabilitatea din listă și-a luat tributul.

Repere: Boston Celtics 116-112 Brooklyn Nets pentru playoff-urile NBA

Ben Simmons, starul comerțului care l-a adus pe James Harden la Philadelphia 76ers, nici nu și-a făcut debutul. Kyrie Irving, care a contribuit cu 20 de puncte în această seară, a debutat abia în ianuarie. A jucat în 29 din cele 82 de meciuri din sezonul regulat pentru că a ales să nu se vaccineze împotriva covid. Durant, care a marcat 39 de puncte la adio, a ratat 27 de meciuri din cauza accidentărilor și a avut încă o serie dezamăgitoare împotriva celor de la Celtics. Mai ales în Game 3 când a marcat doar 16 puncte.

Pentru Celtics, cea mai bună apărare a NBA și a doua cea mai bună ofensă de la 1 ianuarie până la sfârșitul sezonului regulat (în puncte per posesie), creșterea constantă în timpul sezonului a trecut într-o evoluție fără echivoc. Echipa incanta cu baschetul total care face ca opt jucatori sa marcheze doar in prima repriza, de exemplu.

Jaylen Brown se scufundă împotriva lui Nets – Foto: Elsa/Getty Images

Niciunul dintre cele patru meciuri împotriva lui Nets, însă, nu a fost câștigat cu mai mult de șapte puncte. Prima s-a decis în ultima minge, în ultima secundă, cu un layup de Jayson Tatum. Al doilea cu 7 puncte, iar al treilea cu 6. Următorul concurent al celor de la Celtics iese din duelul dintre Milwaukee Bucks și Chicago Bulls. Campioanele în titlu au 3-1 în serie, care s-ar putea încheia în această marți.

plase
Kevin Durant (39 puncte, 7 reprize, 9 asturi)
Seth Curry (23 de puncte, 4 reprize, 5 coșuri de trei)
Kyrie Irving (20 puncte, 5 reprize, 5 asturi)
Nic Claxton (13 puncte, 6 reprize, 3 blocuri)
Goran Dragic (10 puncte, 8 reprize, 4 asturi)

Celticii
Jayson Tatum (29 puncte, 5 puncte, 4 coșuri din trei)
Jaylen Brown (22 puncte, 8 reprize)
Marcus Smart (20 puncte, 5 reprize, 11 puncte)
Grant Williams (14 puncte, 4 trei, 3 blocuri)
Al Horford (13 puncte, 6 reprize)
Daniel Theis (6 puncte, 8 reprize)

Kevin Durant încearcă să treacă de eticheta — Foto: Brad Penner-USA TODAY Sports

Tabel de scor — Foto: NBA

Prima perioadă – Celtics 30 la 26: Durant a făcut 11 lovituri în timpul jocului 3. Numai în prima jumătate a jocului 4, a luat 7. A lovit 4 și a marcat 11 puncte. Nets, însă, nu a condus în niciun moment. Opt jucători din Boston au marcat în prima repriză. Celticii au dominat recuperările (19-10) și au avut mai mult volum de lovituri (23-18).

A doua perioadă – Celtics 28 la 24: Brooklyn a jucat un joc egal, dar nu a preluat conducerea nici un moment în prima repriză. Jocul a fost concentrat în mâinile lui Durant, cu 9 puncte în parțial, în total 20. Pe de altă parte, baschetul echipei Boston i-a inclus pe Tatum, Brown și Grant Williams cu câte 12 puncte fiecare. Scor de la 58 la 50 în pauză.

Kevin Durant și Jayson Tatum fac o ciocnire între generații – Foto: Elsa/Getty Images

Al treilea sfert – Celtics 32 la 28: Echipa Boston a rămas în controlul jocului, cu cele 12 puncte ale lui Tatum în final, în total 24. Durant a marcat 7, în total 27, dar nu a avut suficient ajutor. Claxton a atras atenția pentru că a ratat primele 10 încercări de aruncare liberă. Scor de la 90 la 78 la începutul ultimei perioade.

A patra perioadă – plase 34 la 26: Tatum a fost eliminat pentru al șaselea fault cu 2:48 pe ceas și 109-103 pe tabela de marcaj pentru Boston. Nets s-a oprit la 109-108, dar reacția s-a oprit aici. Brown, Horford și Smart au marcat punctele care au asigurat victoria pentru Boston și măturarea fără echivoc în serie, deși cele patru dueluri au fost electrizante.

Game 1 (17/04) – Celtics 115 x 114 plase
Game 2 (20/04) – Celtics 114 x 107 plase
Game 3 (23/04) – Nets 103 x 109 Celtics
Jocul 4 (25/04) – Plase 112 x 116 Celtics